Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Listwy wykończeniowe i dekoracyjne, zarówno ścienne jak i przypodłogowe bardzo często kupowane są przez internet, dzięki temu można bez pośpiechu wybrać najbardziej pasujący do naszego wnętrza wzór i rozmiar, do tego w korzystnej cenie >> poznaj ofertę naszego sklepu internetowego

klejenie_listew.png

Co po zakupie, jak samodzielnie zamontować listwy dekoracyjne?

Jeżeli kupiłeś listwy ścienne, podłogowe lub dekoracyjne wykonane z poliuretanu, duropolimeru czy styropianu plan postępowania jest następujący:

Docinanie listew do pożądanej długości

Standardowa długość listew wynosi 2 m, co oznacza, że z pewnością będziemy musieli je dociąć w pewnych miejscach.
Listwy przycinamy przed montażem piłą do drewna o drobnym zębie. Drobny ząb piły sprawi, że krawędź listwy nie będzie wyszczerbiona, co byłoby widoczne na łączeniach. Aby listwy ładnie stykały na rogach należy przycinać je pod kątem – zazwyczaj jest to kąt prosty, czyli 45 stopni. Jeżeli listwy łączą się pod kątem ostrym lub rozwartym, to każdorazowo trzeba go zmierzyć przed docięciem listew. Prawidłowe cięcie listew wykonamy przy pomocy skrzynki ukosowej >>kup w naszym sklepie, lub przy pomocy przymiaru do cięcia >>kup w naszym sklepie

                >>Zobacz także filmy instruktażowe jak prawidłowo docinać oraz instalować listwy wykończeniowe 

przycinanie_listew.png

 

Malowanie listew

Listwy czy elementy dekoracyjne należy pomalować, nawet jeżeli mają pozostać białe. Oferowane przez nas listwy są fabrycznie pokryte warstwą farby podkładowej, co ułatwia nakładanie właściwej farby wykończeniowej. Listwy należy malować farbami rozpuszczalnikowymi – my polecamy Flügger Interior High Finish. Aby łączenia listew czy elementów dekoracyjnych były niewidoczne zalecamy aby ich malowane odbyło się już po montażu do podłoża. 

 

Prawidłowy montaż listew i elementów dekoracyjnych

Zanim przykleimy na stałe listwy czy elementy dekoracyjne jak np. rozety sufitowe, należy prawidłowo ocenić, a następnie przygotować podłoże, do którego będą montowane listwy. Dzięki temu zyskamy pewność, że będą się dobrze trzymały (nie odpadną).

a) jeżeli przyklejasz listwy, rozety, dekoracje do ściany lub sufitu w nowych pomieszczeniach (przed malowaniem)

Najlepszym rozwiązaniem jest przyklejenie do ściany i sufitu listew czy elementów dekoracyjnych zanim pomieszczenie zostanie pomalowane. Jeżeli ściany są gładkie, równe, nie mają uszkodzeń podłoże należy przeszlifować papierem ściernym, odkurzyć, odtłuścić (umyć wodą z detergentem). Jeżeli trzeba nałożyć szpachlę, następnie zagruntować i do tak przygotowanego podłoża przykleić listwy. Przyklejone listwy czy elementy dekoracyjne pomalować farbą w tym samym kolorze jak sufit, ściana lub w dowolnym, wg uznania. 

b) jeżeli przyklejasz listwy rozety, dekoracje do ściany lub sufitu, które zostały pomalowane farbą już dawno temu  

Jeżeli postanowiłeś odświeżyć swoje mieszkanie montując listwy sufitowe, przypodłogowe, czy też inne dekoracje wykonane z poliuretanu czy duropolimeru do powierzchni już istniejących, czyli pomalowanych już ścian, sufitu, w miejsce ościeżnic, itp.

Jeżeli farba na powierzchni, do której będziesz przyklejać listwy jest nałożona prawidłowo, czyli nie łuszczy się, nie odpada, po prostu jest w dobrym stanie, to miejsce klejenia należy lekko przeszlifować papierem ściernym, odpylić (odkurzyć) i odtłuścić (umyć wodą z dodatkiem detergantu). Jeżeli są ubytki w podłożu należy je zaszpachować, następnie zagruntować i do tak przygotowanego podłoża przyklejać listwy. 

c) jeżeli przyklejasz listwy, rozety, dekoracje do ściany lub sufitu, które zostały pokryte tapetą

Nie zalecamy przyklejania listew ani elementów dekoracyjnych do tapet. Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie tapety oraz dokładne oczyszczenie ściany z pozostałego kleju. Zastanów się, czy dobrym rozwiązaniem nie będzie usunięcie fragmentu tapety (np. jeżeli chcesz przykleić rozetę) – wówczas plan postępowania jest następujący: najpierw nacinamy nożykiem do tapet tapetę po obwodzie miejsca, który chcemy usunąć. Delikatnie usuwamy wycięty fragment tapety. Czyścimy miejsce z pozostałości kleju, osuszamy, lekko przecieramy papierem ściernym, odkurzamy (jeżeli ściana się pyli należy ją zagruntować). Do tak przygotowanego podłoża przyklejamy listwy czy dekoracje.

d) jeżeli przyklejasz listwy lub elementy dekoracyjne do płytek łazienkowych, kuchennych czy też innych śliskich powierzchni (lustro)

Listwy i dekoracje ścienne są wodoodporne więc mogą być stosowane w łazienkach i kuchniach. Aby prawidłowo je zamontować należy wybrać specjalny klej, przeznaczony do powierzchni niechłonnych. Przed przyklejeniem listew pamiętaj aby powierzchnię odtłuścić, czyli umyć wodą z dodatkiem detergentów.>>kup klej do powierzchni niechłonnych FDP700 

e) jeżeli montujesz listwy w miejscu usuniętych starych listew

Nowe listwy wykończeniowe często montowane są w miejscu usuniętych starych listew przypodłogowych lub sufitowych.
Miejsce, w którym będziemy montować nowe listwy należy oczyścić, odkurzyć, umyć wodą z dodatkiem detergentu. Jeżeli po usunięciu starych listew powstały ubytki, należy je zaszpachlować. Do tak przygotowanego podłoża można montować listwy. 

f)  jeżeli nie chcesz usuwać starych listew przypodłogowych

listwa_cokolowa_maskujaca.jpg

Jeżeli twoje obecnie listwy przypodłogowe są brzydkie ale za to solidnie zamontowane nie musisz ich odrywać. W naszej ofercie kupisz listwy cokołowe maskujące, które mogą być montowane na istniejące już listwy przypodłogowe:

Listwa cokołowa maskująca o wysokości 13,8 cm
Listwa cokołowa maskująca o wysokości 12 cm
Listwa cokołowa maskująca o wysokości 10 cm

 

Klejenie listew do ściany i na łączeniach – wytyczne

klejenie_listew_krawedzie_.png

Niezbędne narzędzia: miarka, ołówek, skrzynka ukosowa/przymiar do cięcia, piła o drobnym zębie (taka jak do drewna), klej montażowy, jak również klej do łączenia listew w miejscu styku, szpachelka.
Jeżeli będziesz przyklejać listwy w łazience, na zewnątrz domu, czy też w miejscu narażonym na działanie wilgoci wybierz ten klej.

Instrukcja nakładania kleju: Większość listew ma z tyłu specjalne rowki, w które linią ciągłą aplikujemy klej. Niektóre modele listew nie mają rowków, wówczas nakładamy klej linią ciągłą w miejscu styku listwy ze ścianą. Jeżeli powierzchnia listwy czy elementu dekoracyjnego jest spora, zalecamy nałożyć klej w kształcie fali, aby warstwa mocująca była większa.
Po nałożeniu kleju, listwę przykładamy do ściany, lekko przyciskając na całej powierzchni. Nadmiar kleju, który wysunął się poza listwę usunąć szpatułką nie później niż w ciągu w godziny. 
Listwy między sobą łączymy klejem do tego przeznaczonym, aplikując bezpośrednio do krawędzi listwy już przyklejonej. Nadmiar kleju usuwamy szpatułką oraz lekko wilgotną gąbką. Pozostałości kleju, usunięte szpatułką warto przed malowaniem przeszlifować papierem ściernym.

 

Trudne przypadki – listwy w miejscach bardzo podatnych na urazy

Listwy, czy też panele ścienne wykonane z poliuretanu czy też duropolmeru są odporne na uszkodzenia. Czasem jednak, mogą powstać w nich uszkodzenia jak ubytki czy głębokie zarysowania. Takie sytuacje mają miejsce gdy nasze listwy czy panele znajdują się np. blisko drzwi wejściowych, a nasi domownicy z rozmachem rzucają na podłogę np. tornister, zakupy, smycz pupila czy też sprzęt sportowy. Pupil swoimi pazurkami też może co nieco uszkodzić.
Mimo wysokiej trwałości materiału, z którego wykonane są listwy czasem mogą powstać uszkodzenia. Jest na to rada. Powstałe uszkodzenia można zaszpachlować i ponownie pomalować. Jeżeli wiesz, że twoje listwy czy np. panele ścienne będą narażone na ciężkie warunki wybierz te, które najtrudniej uszkodzić – czyli z poliuretanu.

 

Utrzymywanie listew w dobrym stanie 

Listwy wykonane z poliuretanu czy duropomeru są trwałe, solidne a odpowiednio zamontowane będą bardzo długo służyć stanowiąc niewątpliwą ozdobę pomieszczenia. Jak o wszystko, warto o nie dbać.

Dbanie o czystość
Listwy dekoracyjne, zwłaszcza te przypodłogowe, a szczególnie białe listwy, należy odkurzać specjalną małą końcówką zakończoną długim włosiem (aby nie spowodować zadrapań farby, którą są pomalowane listwy). Od czasu do czasu, można je przetrzeć lekko wilgotną, miękką szmatką.

Naprawa urazów
Urazy takie jak ubytki, szczeliny, płytkie i głębokie zarysowania powstałe w listwach można zaszpachlować i ponownie pomalować. Warto pomalować wówczas listwy na całej długości ściany, aby różnica kolorystyczna nie była widoczna.                

Renowacja
Jeżeli malujemy mieszkanie po raz kolejny, a nasze listwy są w dobrym stanie, malujemy tą samą farbą co ściany lub sufit. Możemy oczywiście wybrać kolor kontrastowy.

Zapraszamy do naszego salonu w Krakowie, przy ul. Wieniawskiego 64, gdzie można na żywo zobaczyć pełną ekspozycję listew wykończeniowych, elementów dekoracyjnych a także zakupić odpowiednie kleje montażowe. Służymy radą w doborze oraz instalacji wszystkich rodzajów listew.